Davranışları ve bakımı

DAVRANIŞLARI :

British shorthair kedilerin bakımı oldukça kolaydır. Yetişkin olana kadar her kedi gibi oyun oynamak isteyen british shorthair kedi yavrularının olgunlaştıktan sonra oyun istekleri oldukça azalır. Evinizin bir köşesinde sus pus oturmaya uyumaya başlarlar. Yemeğini suyunu içtikten sonra değmeyin onun keyfine :) :) 

Ama tabi ki bu tüm british shorthair kediler için geçerli değildir. Onlarda insanlar gibi farklı farklıdır... Kimisi oldukça hantal gün boyu uyuyan kediler olmasına rağmen kimisi oldukça oyuncudur. Mesela Turtam oyun oynamayı ve sevilmeyi çok severken benim oğlum Demir sıkıştırılıp sevilmekten hiç hoşlanmaz.

Birde kedi sahiplendirdiğim insanların sorduğu en önemli sorulardan bir tanesini de burda cevaplamak ve bu ırktan almak hatta herhangi bir kedi almak isteyen tüm kedi dostlarına cevap vermek istiyorum.

Sizce erkek kedi mi yoksa dişi kedi mi daha uysaldır? Hangisinin bakımı daha kolaydır?

Erkek kediler ve dişi kediler birbirlerinden farklıdır.Erkek kediler dişi kedilere nazaran daha miskin kedilerdir. Yani en azından benim oğlum Demir öyle. Gününün çoğunu yatarak geçirir benim oğlum. Geri kalan zamanında ise evdeki dişilere kur yapar. Ancak dişi kediler erkek kediler kadar hantal ve soğuk değildir. Erkek kedilere nazaran daha fazla oyun oynamak ve sevilmek isterler. Gerçi son günlerde Demirimde sanırım kızlarımı taklit ediyor :) (oda kendini sevdirmeye ve şımarmaya başladı)

Birde tabi ki en sık duyduğumuz sorulardan bir tanesi:

Erkek kediler etrafa idrarlarını bırakıyormuş doğru mu ?

Bu sorunun cevabı rahatsız edici olsa bile evet ne yazık ki doğru. Erkek kediler kızgınlık dönemlerinde etrafa idrarını bırakabilir. Hatta bunu sadece kızgınlık döneminde bile yapmayabilir. Bu davranışı erkek kedinizin her zaman yapabileceğini bilmeniz gerekir. Eğer bir kedi alacaksanız ya onun bu davranışına katlanacaksınız yada en sağlıklı bir yöntem olan kısırlaştırmayı tercih edeceksiniz.

Bunlar haricinde british shorthair kediler diğer kediler gibi sevgi ve ilginin olduğu yerde oldukça mutlu yaşayacak kedilerdir. Kısaca kimileri sevilmeyi çok severken kimileri sevilmekten pek hoşlanmayan asil kedilerdir. 

Eğer evinizde bir bebeğiniz varsa veya bir bebek bekliyorsanız British shorthair kediler tam sizin aradığınız türdendir. Çünkü onlar ne kadar severseniz sevin ne kadar sıkıştırırsanız sıkıştırın sizlere asla tırnaklarını çıkarmazlar. 

 

British shorthair kedilerin bakımı:

British shorthair kedilerin tüyleri oldukça sıkı ve kısadır. Tüy bakımını haftada bir düzenli olarak yapabilirsiniz. Tüylerini taramayı küçüklüğünden alıştırırsanız sizler için büyük bir kolaylık olur :) Sfenks, Cornish Rex v.s gibi çok kısa tüylü kediler hariç diğer tüm kediler gibi mevsimsel olarak tüy dökebilirler. 

Bu yazdıklarımın hepsini bir tanecik kedilerimi gözlemleyerek yazdım. Her hangi bir yerden alıntı değildir :) Yani sahipleneceğiniz yavrunun bu özellikleri taşıması kesin değildir :))


Takvim
Saat